Festiwal kultury w ZSL

Napisał(a): Administrator (lo3) dnia 03-05-2018

Dnia 23 kwietnia b.r. w Zespole Szkół Licealnych miała miejsce kolejna edycja Licealnych Dni Kultury. To znakomita okazja dla młodych artystów do zaprezentowania pasji i talentów, a mają ich, jak się okazuje, sporo. Występ był bardzo różnorodny, obejmował takie formy ekspresji artystycznej jak: taniec, śpiew, teatr, pantomimę, czy recytację. Było cos na wesoło i cos na poważnie, była muzyka etniczna i rockowa, były tańce ludowe i występy raperów, była twórczość własna i covery znanych przebojów, słowem każdy mógł tam znaleźć cos dla siebie.

Na początku gościnnie wystąpił kierowany przez panią Beatę Maciołek zespół Bandanki, prezentując żywiołową suitę tańców żywieckich. Wrażenie robił zarówno sam taniec, jak i zapał młodych artystów oraz piękne ludowe stroje. Kolejnym punktem programu był występ wokalny Karoliny Adamiak, która zaprezentowała kilka piosenek w języku angielskim. Następnie uczniowie klasy drugiej przygotowani przez panią Danutę Mazur, zaprezentowali pantomimę, ukazującą w sposób humorystyczny spotkania wielkich par literackich. Chór Werchowyńcy pod opieką pani kingi Szewczyk wykonał na głosy kilka pieśni ludowych.  Później nastąpił moment prezentacji twórczości własnej uczniów liceum, Zuzanna Pupek czytała wiersze z własnego debiutanckiego tomiku, a Kinga Słowik zaprezentowała fragmenty prozy literackiej własnego autorstwa. Kolejnym punktem w programie był taniec wenecki, piękną choreografię przygotowana przez panie Mariolę Pęzioł i Dorotę Podstawek wzbogaciły barwne stroje i wachlarze, które w połączeniu z urodą tańczących licealistek pozostawiły niezatarte wrażenie. Spektakl teatralny Lilie oparty na balladzie Mickiewicza przeniósł widza w czasy średniowiecznej wyprawy Bolesława Śmiałego na Ruś, powrót rycerzy po długiej nieobecności powodował czasami rodzinne tragedie, widz mógł zobaczyć scenę zabójstwa męża dokonanego przez niewierną zonę i powrót upiora z zaświatów. Inscenizację przygotowali uczniowie klas pierwszych i drugich pod kierunkiem pani Agnieszki Strzały. Po spektaklu umiejętności recytatorskie zaprezentowała Natalia Rzeszowska. Licealne Dni Kultury zamknęły z impetem występy dwóch zespołów muzycznych: Rock polo parodiował występy popularnych artystów współczesnych, natomiast Lot Pikującego Pelikana przedstawił nowe aranżacje takich szlagierów jak Matura czy Klocki. Publiczność rozkołysaną melodyjnym głosem Julki Pilch i Anieli Marosz zachęcił do wyjścia pod scenę dynamiczny team Macieja Feculaka, Kornela Wójcika i Tomasza Bilika.  Młodzi muzycy zdradzają niewątpliwie duży talent muzyczny i sceniczny, liczymy, że wkrótce będzie okazja usłyszeć ich znowu.

Agnieszka Strzała

Występ Zespołu Bandanki z Ogniska Pracy Pozaszkolnej prowadzonego przez Panią Beatę Maciołek

Występ wokalany Karoliny Adamiak

"Spotkanie wielkich par literackich"  - pantomima przygotowana pod kierunkiem