Kolejna edycja wymiany polsko-niemieckiej

Napisał(a): Administrator (lo3) dnia 27-08-2019

Kolejna edycja wymiany polsko- niemieckiej, która w roku 2019 miała miejsce w dniach 24- 31 maja, została zaplanowana w szerszym kontekście kulturowym. Poza atrakcjami Bieszczadów, goście z Hochwald- Gymnasium Wadern i ich partnerzy z LO w Ustrzykach Dolnych mogli zwiedzić Kraków i Lwów-dwa fascynujące galicyjskie miasta wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury Unesco.

Tygodniowy program wymiany łączył aspekty poznawcze, edukacyjne i rekreacyjne z perspektywy szkoły, środowiska rodzinnego i regionalnego.

27 maja uczniów wraz z nauczycielami, p. Sabine Alff i p. Katrin  Gramlich, przywitał dyrektor LO p. Arkadiusz Lupa. Podczas spotkania goście z Niemiec  mogli zapoznać się z profilem szkoły oraz obejrzeć film promocyjny przygotowany przez naszych licealistów.

Drugim oficjalnym punktem programu było spotkanie z Burmistrzem Miasta i Gminy Ustrzyki Dolne p. Bartoszem Romowiczem. W Urzędzie Miasta uczniowie obejrzeli również interesującą prezentację multimedialną na temat naszego regionu.

Uczestnicy wymiany wzięli udział w zajęciach integracyjnych w języku angielskim prowadzonych przez p. Małgorzatę Piotrowską, grze miejskiej przygotowanej i prowadzonej  przez p. Kamilę Walasek  a także warsztatach plastycznych i filmowych pod kierunkiem p. Marioli Pęzioł.

Dzięki współpracy LO z WTZ w Ustrzykach Dolnych, zorganizowano ciekawe warsztaty, podczas  których uczniowie w mieszanych grupach wykonywali prace plastyczno- manualne bieszczadzkich aniołków.

Ważnym punktem programu była wycieczka regionalna Szlakiem Kolonizacji Józefińskiej.
Ślady osadnictwa niemieckiego, zapoczątkowanego w II połowie XVIII wieku, grupa obejrzała w Bandrowie, Stebniku, Brzegach Dolnych i Krościenku. Dodatkową ciekawostką były tzw. zęby smoka, czyli sowieckie zapory przeciwczołgowe z lat czterdziestych ubiegłego wieku, które można zobaczyć w Brzegach Dolnych.

Ze względu na włączenie do programu wymiany problematyki Holocaustu, prezentowanej szerzej podczas pobytu w Krakowie, uczestnicy wymiany obejrzeli wspólnie Listę Schindlera, a po projekcji filmu pracowali w grupach nad wybranymi zagadnieniami dzieła Spielberga. Skonfrontowanie obrazu filmowego z rzeczywistością wojennego Krakowa to późniejsze zwiedzanie Fabryki Schindlera, Starej Synagogi, Synagogi Remu z pobliskim cmentarzem na Kazimierzu i słynnej Apteki Pod Orłem.

Oczekiwanym i nowym punktem programu  była wycieczka do Lwowa. Sam przejazd przez granicę Polski i Unii Europejskiej z Ukrainą był dla gości z Wadern sporym przeżyciem. Pojawiły się  refleksje o znaczeniu  wspólnej Europy bez granic i barier językowych.

Lwów przywitał wszystkich wspaniałą pogodą. I chociaż tego  miasta niezliczonych zabytków nie sposób zobaczyć w ciągu jednego dnia, naszym przewodnikom udało się  przybliżyć   najważniejsze jego obiekty, by  poczuć  osobliwą atmosferę.
Cmentarz Łyczkowski- historia Polski i mała galeria sztuki architektonicznej. Tuż obok nagrobków wybitnych Polaków- cmentarz Obrońców Lwowa, poległych  w walkach o miasto w latach 1918-1920,  semper fidelis dawnej Rzeczypospolitej, budzący wzruszenie zwłaszcza u Polaków.

Wielokulturowość miasta podkreślają liczne świątynie, z trzema katedrami należącymi do trzech różnych obrządków: słynną rzymskokatolicką Katedrą Wniebowzięcia NMP na Placu Katedralnym, tajemniczą Katedrą Ormiańską pw. Wniebowzięcia NMP i grekokatolicką Katedrą Michała Archanioła. Przed gośćmi z Niemiec i Polski wspaniale prezentuje się także Plac Mickiewicza, z dumnie górującym nad architekturą  pomnikiem wieszcza.

Niepowtarzalny klimat miasta podkreślają piękne kamienice  Rynku Starego Miasta z XVIII i XIX wieku z  widocznymi wpływami klasycystycznymi  i barokowymi.

Po obiedzie czas na kawę w słynnej Kopalni Kawy- największej lwowskiej klimatycznej kawiarni. Krótka przechadzka po mieście i znakomity spektakl Nabucco Verdiego w Operze Lwowskiej. Zachwyt budzi oczywiście sam obiekt architektoniczny, zaprojektowany przez Polaka Zygmunta Gorgolewskiego. Dzięki wspaniałym eklektycznym dekoracjom fasady i wnętrza, sali lustrzanej ze słynnymi malowidłami scen polskich oper obiekt porównywany bywa z operą wiedeńska czy paryską. Sztuka Nabucco – przygotowana z wielkim rozmachem scenicznym- została przyjęta przez widzów  z zachwytem.

Kilka dni później przed uczniami z Niemiec i Polski  królewskie miasto Kraków.  Uczestnicy projektu zwiedzili Zamek Królewski na Wawelu, katedrę, Stare Miasto z Kościołem Mariackim i Sukiennicami a także słynne obiekty Kazimierza. Powiew historii, bogactwo stylów w sztuce i podniosłość dzieł artystycznych  pozostawiły niepowtarzalne wrażenie.

Drugi dzień realizacji intensywnego programu podsumowało zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce z niezapomnianymi przeżyciami.
I choć, jak w ubiegłe lata, żal było się żegnać na lotnisku w Balicach, jesteśmy już myślami przy spotkaniu w Wadern we wrześniu 2019 roku. Bis bald!

Projekt dofinansowały: Polsko- Niemiecka Współpraca Młodzieży, Gmina Ustrzyki Dolne, Lasy Państwowe, ZWE Solina- Myczkowce.

Informacja o wymianie w prasie niemieckiej:

Edytowano: 27-08-2019 o 07:21