Kuźnia Licealnego Patriotyzmu – Porozmawiajmy o Polsce

Napisał(a): Administrator (lo3) dnia 04-11-2018

W ramach projektu Kuźnia Licealnego Patriotyzmu 25 października 2018 r. w sali onferencyjnej Hali Sportowej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Ustrzykach Dolnych, odbyła się pierwsza część warsztatów Porozmawiajmy o Polsce. W szkoleniu na temat nowoczesnego patriotyzmu prowadzonego przez nauczycielkę wiedzy o społeczeństwie Barbarę Woźniak wzięła udział grupa 30 uczniów ustrzyckiego Liceum i Szkoły Podstawowej nr 1.

Młodzież dzięki ćwiczeniom utwierdziła się w przekonaniu, że działania w grupie są skuteczniejsze od działań indywidualnych. Zastanawiała się, co utrudnia społeczeństwu tworzenie i realizację działań pozytywnych, konstruktywnych, charakterystycznych dla dojrzałego społeczeństwa obywatelskiego. Poszukiwała odpowiedzi na pytania: co według nich znaczy „być obywatelem” i czym charakteryzuje się postawa „obywatelska”?
Uczestnicy projektu doszli do wniosku, że obywatel to ktoś, kto nie jest obojętny na to, co się dzieje obok niego, to osoba zaangażowana chcąca zmienić rzeczywistość, by żyło się lepiej - bezpieczniej, wygodniej, bardziej komfortowo, ciekawiej. Poznawali przykłady wspólnego działania młodych z różnych środowisk w Polsce i poza krajem. Make a Connection – Przyłącz się, Młodzi obywatele działają, Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana!, Ogólnopolska Federacja Młodzieżowych Samorządów Lokalnych - to tylko niektóre inicjatywy, jakimi mieli szanse zainspirować się nasi uczniowie.
    Uczestnicy warsztatów zastanowili się wreszcie, czym chcieliby się wspólnie zająć, aby zmienić coś w swoim najbliższym otoczeniu. Pojawiły się ciekawe pomysły społecznego działania mające na celu usprawnienie komunikacji w gminie, budowy ścieżek rowerowych, dyskoteki dla młodzieży, pomocy dla schroniska dla zwierząt w Lesku, czy promowania kultury i historii lokalnej. Byłoby świetnie, gdyby zajęcia stały się inspiracją dla osób chcących zmieniać zastaną rzeczywistość. W takich działaniach ma współcześnie przejawiać się nowoczesny patriotyzm.

Barbara Woźniak

Edytowano: 04-11-2018 o 19:20