MŁODZI GŁOSUJĄ W LO

Napisał(a): Administrator (lo3) dnia 16-10-2019

W tym roku młodzież naszego Liceum wzięła udział w organizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej od 25 lat akcji ,,Młodzi głosują- wybory parlamentarne w 2019 roku”. Celem tego programu jest zwiększenie uczestnictwa młodych ludzi w życiu publicznym, w tym zachęcenie ich do świadomego udziału w wyborach poprzez umożliwienie młodzieży udziału w wyborach szkolnych i oddania głosu na konkretne komitety wyborcze oraz dostarczenie informacji na temat procedur demokratycznych i znaczenia wyborów. Akcja nie sprzyjała zwiększeniu poparcia konkretnej partii politycznej, jej celem głównym jest wzrost frekwencji wyborczej wśród młodych ludzi. W ramach programu odbyły się pogadanki na temat znaczenia wyborów w demokratycznym państwie, roli parlamentu w Polsce oraz kampania profrekwencyjna. Wybory odbyły się 10 października bieżącego roku, wzięło w nich udział 190 uczniów, frekwencja wyniosła 54%. Najwyższy wynik osiągnęły - KONFEDERACJA- 31% głosów oraz LEWICA-30 % głosów. Trzecią siłą okazał się komitet wyborczy PRAWA I SPRAWIEDLIWOŚCI- 22% głosów, KOALICJA  OBYWATELSKA uzyskała 8% głosów, POLSKI STRONNICTWO LUDOWE 7% głosów. Najbardziej obywatelską postawą wykazali się uczniowie klas pierwszych, wśród których frekwencja była najwyższa i sięgała 90%, najmniej licznie przyłączali się do uczniowskich wyborów uczniowie klas trzecich. Koordynatorem programu w szkole była nauczycielka wiedzy o społeczeństwie- Barbara Woźniak.

Edytowano: 16-10-2019 o 19:13