Śladami wielkiej  kultury i sztuki  niemieckiej

Napisał(a): Administrator (lo3) dnia 18-10-2017

Przełom wakacyjnego jeszcze sierpnia i rozpoczynającego nowy rok szkolny września stał się okazją do wyjazdu kolejnej grupy naszych licealistów do Kraju Saary.

Idąc za przykładem  poprzednich udanych podróży, wyruszyliśmy z lotniska w Krakowie do Frankfurtu nad Menem a później pociągiem do znanej nam stacji w Türkismühle. Przyjazne powitanie grupy polskiej przez partnerów niemieckich zapowiadało kolejne atrakcje i emocje.

I rzeczywiście, program wymiany ujął nas różnorodnością  i zachwycił aspektami poznawczymi: Spira, Moguncja, Trewir, Perl czy Frankfurt wywołały ogromne wrażenie i zaciekawienie.

Już następnego dnia udaliśmy się na wycieczkę do Mettlach- Orscholz. Wstęga Saary, spektakularny symbol Kraju Saary, prezentowała się niezwykle okazale z nowo otwartej wieży widokowej.

Ogromne wrażenie wywołała także rzymska Willa Borg w Perl, w której obejrzeliśmy interesujący film na temat kultury rzymskiej na tym terenie i zjedliśmy kolację stylizowaną na dawne obyczaje imperium.

31 sierpnia uczestników wymiany serdecznie powitała  w szkole dyrektor  Hochwald- Gymnasium Wadern  p.Ellen Küneke. W Polsce był to ostatni dzień wakacji, ale edukacja w  zaprzyjaźnionym z Podkarpaciem landem rozpoczęła się już 16 sierpnia. Nasi uczniowie, zapewne stęsknieni już za szkołą, mieli okazję uczestniczyć w wybranych lekcjach oraz warsztatach plastycznych. Bardzo ciekawym pomysłem było wspólne wykonanie mozaiki na temat wymiany, zaprojektowanej przez uczniów dla podkreślenia spotkań partnerskich obu szkół.

Kolejne dni wymiany przyniosły wiele wrażeń poznawczych i estetycznych.

Podczas całodniowej wycieczki do Spiry mogliśmy podziwiać Katedrę Cesarzy Niemieckich- największy na świecie kościół w stylu romańskim- budowany w XI i XII stuleciu. Wielka historia, sztuka i religia stworzyły tu niepowtarzalną całość, która w zamyśle architektonicznym miała być odbiciem niebiańskiego Jeruzalem. Książkowy przykład stylu romańskiego, w rozpoznawalnych elementach kompozycji, wywołał niezapomniane wrażenie. Ciekawym punktem programu była również Synagoga i Łaźnia Żydowska, panorama okolicy podziwiana z wieży Starego Miasta oraz zwiedzanie Muzeum Oceanografii.

Ciekawostką był także krótki odpoczynek i obiad w słynnej restauracji Domhof Hausbrauerei,  w której kanclerz Helmut Kohl przyjmował dostojnych gości, wśród nich papieża Jana Pawła II.

Mieliśmy okazję do  refleksji nad grobem Kanclerza, wybitnej postaci w historii XX wieku.

W sobotę wyruszyliśmy do Trewiru na kolejne  spotkanie z wielką architekturą i sztuką. Przy pięknej słonecznej pogodzie miasto urzekło rozmachem budowli i powiewem historii:

Porta Nigra, średniowieczny Rynek Główny, Bazylika Konstantyna, Katedra Św. Piotra, rokokowy Pałac Książąt Elektorów.

W poniedziałek- po dniu w rodzinach- stałym punkcie programu wymian, udaliśmy się do Moguncji, miasta Gutenberga  i stolicy Nadrenii- Palatynatu. Nad Starym Miastem góruje tu równie wspaniała katedra romańska św. Marcina i Szczepana z charakterystycznymi  dla niemieckiej architektury romańskiej naprzeciwległymi chórami. Największe wrażenie wywołał jednak kościół św. Szczepana ze słynnymi witrażami Marka Chagalla. Dziewięć projektów artysty zostało  umieszczonych w 1978 roku jako   wkład w żydowsko- niemieckie pojednanie. Projekty kolejnych wykonali jego uczniowie.

Niezapomniane spotkanie ze sztuką wzbogaciła wycieczka do Frankfurtu, metropolii łączącej tradycje z nowoczesnością. Wieczorny spacer po Starym Mieście i zwiedzanie miasta  nazajutrz podczas rejsu po Menie pozostawiły niezapomniane wrażenia. Szczególnie dostojnie prezentowały się katedra i kościół św. Pawła  oraz słynny Römerberg.

Projekt Bieszczadzki Most: polsko- niemiecka wymiana młodzieży jako zadanie publiczne w trybie małych grantów uzyskał dofinansowanie Gminy Ustrzyki Dolne.

Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Danuta Mazur
Agnieszka Roczniak

Filmiki uczniów z wymiany:

Edytowano: 18-10-2017 o 18:36