Strona Główna

Uroczyste obchody Dnia Patrona Szkoły i Narodowego Święta Niepodległości Polski - 08.11.2019 r.

Napisał(a): Administrator (lo3) dnia 13-11-2019
Strona Główna >>

Nie gniewaj się na mnie Polsko...
Program artystyczny z okazji Narodowego Święta Niepodległości i Święta Patrona szkoły

Słowa ojczyzna nie należy wymawiać zbyt często
Ani zbyt szybko, aby nie straciło sensu
powierzonego przez przodków...
pisze poeta.
Ale w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości była ku temu szczególna okazja.
Myśli o wolności odzyskanej w 1918 roku, z wiodącą rolą Patrona naszej szkoły Józefa Piłsudskiego, stanowiły naturalną refleksję o polskich marzeniach i działaniach z  początku XX stulecia.  

Ale w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości była ku temu szczególna okazja.
Myśli o wolności odzyskanej w 1918 roku, z wiodącą rolą Patrona naszej szkoły Józefa Piłsudskiego, stanowiły naturalną refleksję o polskich marzeniach i działaniach z  początku XX stulecia.  

Niepodległością  nie cieszyliśmy się jednak zbyt długo. Wraz z wybuchem II wojny światowej straciliśmy ją ponownie na 50 lat. Pragnienia wolnościowe żyły  w niezależnej kulturze: literaturze i muzyce, a po przełomach politycznych i powstaniu Solidarności  dawały Polakom nadzieję na wolną ojczyznę.

Program artystyczny  Nie gniewaj się na mnie Polsko, zaprezentowany podczas uroczystej akademii dnia 8 listopada 2019 r., zwrócił uwagę na wolnościowe dążenia narodu w trudnych czasach PRL-u. W przygotowanym  programie muzycznym pojawiły się ważne kompozycje, które w latach osiemdziesiątych niosły ogromny ładunek emocji i rozbudzały nadzieje.

Nie gniewaj się na mnie Polsko, przecież Kocham wolność, modlę się O wschodzie słońca i myślę Kto cię obroni Polsko, gdy wokół Nasz PRL. Nie opuszcza mnie jednak nadzieja, że Mury runą i pogrzebią stary świat.  Ciągle  mam także odwagę śnić Sen o Wiktorii...
Rozpoznajemy bez trudu tytuły wzruszających utworów, których słuchaliśmy, kiedy mieliśmy po 19 lat i  tysiąc pomysłów na to jak naprawić tamten chory świat.

Program muzyczny- z pięknym preludium, wierszem Aleksandra Zarębińskiego Ojczyzna, w jego wykonaniu- przedstawili uczniowie zaprzyjaźnionych szkół: ustrzyckiego LO i I LO w Przemyślu oraz  absolwenci Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Przemyślu.
Kultowa pieśń Mury Jacka Kaczmarskiego, w ekspresyjnym wykonaniu chóru męskiego i liryczna Modlitwa o wschodzie słońca w interpretacji chóru dziewczęcego, wywołały duże wrażenia wizualne i emocjonalne. Mocne  uderzenie zespołu Big Cyc czy  KSU wzruszyło  nie tylko zaproszonych na uroczystość gości. Rockowa muzyka lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku przeżywa swoisty renesans, więc nic dziwnego, że młodych odbiorców koncertu porwały słowa ustrzyckiej kapeli w interpretacji młodych muzyków: nikt cię nie broni Polsko, gdy wokół głodne psy, upokorzony naród, cierpienie, nędza, łzy...

W doborze repertuaru zwrócono uwagę na literacką warstwę utworów, które podkreślały bunt młodego pokolenia lat osiemdziesiątych. Do dziś brzmią nam w uszach słowa: choć mocno doskwierał szary  świat zza szyby niczym stary film, tak wielu z nas powiedziało nie, wolności która się czaiła na granicy NRD. Z sentymentem usłyszeliśmy jak kiedyś, że...  wolność kocham i rozumiem, wolności oddać nie umiem; wolności moja śniłem, że wziąłem z tobą ślub. Dlatego... zbaw mnie Panie od nienawiści, ocal mnie od pogardy Panie!  

Integralną częścią programu był Sen o Wiktorii Dżemu zilustrowany krótkim filmem, przedstawiającym  przełomowe wydarzenia z historii Polski od zakończenia wojny do upadku Muru Berlińskiego. Materiał, przygotowany przez ucznia Klemensa Lenarda, tworzył kompozycyjną klamrę z symbolicznym motywem muru.

Wyjściem poza PRL- owską rzeczywistość po przemianach ustrojowych w Polsce była kończąca koncert  kompozycja Garry Moor'a The Loner, w mistrzowskim wykonaniu Alka Zarębińskiego i muzyków z zespołu VIP no RIP.
Formuła spektaklu to próba spojrzenia na problem polskiej wolności z nieco innej perspektywy. Myśląc o wolności często zapominamy o trudnym 50- leciu historii XX wieku, z którym przyszło się zmagać kolejnym generacjom odważnych Polaków.

W programie wystąpili:
Zespół VIP no RIP w składzie: Aleksander Zarębiński, Paweł Czechowski, Tomasz Chmiel, Miłosz Czwakiel.
Chór męski: Miłosz Harsche, Mateusz Jonasz, Daniel Kozdrowski, Oliwer Krupa, Patryk Kuczyński,  Sebastian Lonc,  Jakub Ogrodzki,  Jakub Podkowski, Nikodem Słysz, Bartosz Socha, Sebastian Tabiś, Adrian Wierzbicki.
Instrumenty, chór dziewczęcy: Sara Pawełek, Kacper Kusznirski, Alicja Świerczek, Wanesa Dunaj, Martyna Doktor, Weronika Gądela, Jagoda Nieckula, Aneta Psonak, Weronika Rachwał, Anita Rusin.
Komentarz literacki: Renata Prędki.

O artystyczną wartość programu patriotycznego zadbali: Danuta Mazur, Kinga Szewczyk,  Agnieszka Roczniak, Bartłomiej Socha oraz Ireneusz Zarębiński z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Przemyślu.
Dziękujemy za wiele refleksji i wzruszeń.  

Danuta Mazur

FOTORELACJE:

Okolicznościowa Masza Św. w Kościele N.M.P. Królowej Polski - Fotorelacja Kamila Rzeszowskiego

Odświętny pochód do szkoły - Fotorelacja Kamila Rzeszowskiego

Okolicznościowa akademia - Fotorelacja Kamila Rzeszowskiego

Święto Patrona LO i Narodowe Święto Niepodległości Polski w obiektywie Mariana Mazurkiewicza

VIDEORELACJA:

https://www.youtube.com/watch?v=2vgLchqtJK8&feature=youtu.be

Edytowano: 04-12-2019 o 18:48

Wstecz