Dobra szkoła

Zajęcia kulturowe

Sprawozdanie z wyjazdu edukacyjnego na UJ w dniach 29 31 październik 2012 r.

W dniach 29
31 października 2012 r. odbyła się wycieczka edukacyjna uczniów I grupy w ramach zajęć kulturowych dla uczniów profilu humanistycznego na zajęcia zorganizowane przez Wydział Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W wyjeździe wzięło udział 13 dziewcząt i 5 chłopców, pod opieką nauczycieli: Marka Andrucha i Agnieszki Strzały.
Zajęcia zostały zrealizowane wg zaplanowanego programu.
29 października odbyły się wykłady prowadzone przez dr Piotra Rabieja, dr hab., Zenona Piecha, dr Wojciecha Drelicharza i dr hab. Krzysztofa Stopkę. Wszystkie koncentrowały się wokół kultury umysłowej Krakowa i roli Uniwersytetu Jagiellońskiego w jej rozwoju.
30 października cały dzień poświęcony był zwiedzaniu najważniejszych zabytków Krakowa. Wykład połączony ze zwiedzaniem prowadził dr hab. Zenon Piech. Trasa zwiedzania obejmowała Zamek Wawelski, Katedrę Wawelską, ulicę Kanoniczą, k-ł śś. Piotra i Pawła, budynki Uniwersytetu Jagiellońskiego, w tym Collegium Maius, aulę uniwersytecką, Rynek Główny i K-ł Mariacki. Był to dzień wytężonej pracy. Zajęcia rozpoczęły się o godz. 10.00, a skończyły około 16.00. Po krótkiej przerwie wszyscy udali się do kina na seans wchodzącego na ekrany kin filmu historycznego „Bitwa pod Wiedniem”.
W ostatnim dniu pobytu młodzież miała zajęcia w dwu muzeach. Najpierw w Muzeum Narodowym na ul Kanoniczej na temat średniowiecznej sztuki małopolskiej, a następnie w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa na ul. Szerokiej mgr Anna Jodłowiec przybliżyła młodzieży historię i kulturę Żydów polskich: „Historia i kultura Żydów Krakowskich”

Pomimo nie najlepszej pogody cały wyjazd był bardzo owocny i przyniósł jego uczestnikom dużo nowej wiedzy i umiejętności.

Sprawozdanie z wyjazdu edukacyjnego na UJ w dniach 03 05 czerwiec 2013 r.

W dniach 03
05 czerwiec 2013 r. odbył się wyjazd naukowy na zajęcia przygotowane przez Zakład Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego dla drugiej grupy w ramach realizacji Zadania III. W wycieczce wzięło udział 23 osoby pod opieką nauczycieli Marka Andrucha i Urszuli Steciuk.
Program był podobny do poprzedniego wyjazdu z października 2012 r. Pierwszy dzień poświęcony był na wykłady prowadzone m. innymi przez profesorów: Zenona Piecha „Znaki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Henryka Słoczyńskiego poświęcony twórczości Jana Matejki.
W drugim dniu odbyły się zajęcia w terenie
wykład połączony ze zwiedzaniem zabytków Krakowa prowadzony przez prof. Zenona Piecha,  a zakres merytoryczny był podobny jak w czasie pierwszego wyjazdu. Po południu młodzież uczestniczyła  w seansie filmu historycznego: „Cristiada”.
Ostatni dzień poświęcony był zajęciom w krakowskich muzeach: Collegium Maius, Muzum Żydów Krakowskich i Sukiennicach, gdzie prof. Słoczyński oprowadzając młodzież po galerii malarstwa polskiego omawiał bardzo szczegółowo przesłanie obrazów Jana Matejki.